Honorowi Członkowie Klubu


Jan Tyniec

Członek powstałego w 1991 roku Społecznego Komitetu Organizacji Biegów Ulicznych i Przełajowych, w którym pełnił rolę przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Na początku lat 90 za namową Stefana Kalinowskiego dołącza do współpracy przy szkoleniu dzieci i młodzieży w biegach.  Propagator i organizator pierwszych biegów ulicznych w Jastrzębiu-Zdroju. W 1992 roku SKOBUiP organizuje dwa pierwsze cykliczne biegi uliczne w maju I Bieg o Puchar Prezydenta Miasta oraz w sierpniu I Bieg w Rocznicę Porozumień Jastrzębskich. Powstaje Klub Biegacza MOSTiR Jastrzębie, które pod wodzą Jana Tyńca i Stefana Kalinowskiego w 1995 roku zdobywają Puchar Polski w biegach przełajowych. W 1995 roku po zmianie struktur jastrzębskiego ośrodka sportu powstaje Klub Biegacza MOSiR Jastrzębie, któremu dowodzi już samodzielnie Jan Tyniec zostając prezesem klubu. Od tego czasu klub zostaje członkiem w Okręgowym Związku Lekkiej Atletyki.

17 maja 1998 podczas I Mistrzostw Polski Klubów Biegacza, które zostały rozegrane na warszawskim stadionie RKS Skra a ekipa pod wodzą Jana Tyńca Klub Biegacza MOSiR Jastrzębie wywalczył drużynowo brązowy medal.  

Trener Jan Tyniec na swoje konto może zapisać również III miejsce w Pucharze Polski, zwycięstwa drużynowe w cyklu biegów  Paterę Trybuny Śląskiej i Śląskiego WTKKF, podium drużynowe w mini maratonie we Wrocławiu, Mistrzostwo Okręgu oraz Mistrzostwo Makroregionu w biegach przełajowych.

W latach prezesowania Jana Tyńca kilka tytułów Mistrza Polski na różnych dystansach wywalcza Karol Kałus, tytuł Mistrza Polski weteranów w kategorii 60-69 lat zdobył Teodor Sikora, Puchar Polski w swoich kategoriach wiekowych zdobyli - Małgorzata Tyniec i Grzegorz Szulik, czterokrotnie nasi biegacze wygrywali Bieg Kodaka w Warszawie, V miejsce zajął Tadeusz Siegmund w Warszawskim maratonie, tytuły Mistrzów Okręgu oraz Makroregionu zdobyli w biegach przełajowych: Ewelina Gmitrzuk, Barbara Waręda, Anna Czyż, Anna Doluk, Grzegorz Szulik, Marek Skrzyszowski, Damian Piktel, Kamil Gołofit oraz Tomasz Winkler, podobne zaszczyty tylko, że na bieżni spotkały Ewelinę Gmitrzuk, Damiana Piktel, Tomasza Winkler, Kamila Kubiaka i Grzegorza Szulik.

Był trenerem również Michaliny i Magdaleny Burzyńskich, Krzysztofa Bieniaszewskiego, Mariusza Matuszewskiego, Damiana Zawieruchy

Jan Tyniec w roku 2001 przekazuje klub w ręce Mariusza Matuszewskiego

Artykuł o Janie Tyńcu


Stefan Kalinowski

Prezes powstałego w 1991 roku Społecznego Komitetu Organizacji Biegów Ulicznych i Przełajowych. Zapoczątkował i był pierwszym organizatorem treningów biegowych dla dzieci i młodzieży, które odbywały się przy boisku Szkoły Podstawowej nr 5 w Jastrzębiu-Zdroju. Propagator i organizator pierwszych biegów ulicznych w Jastrzębiu-Zdroju. W 1992 roku SKOBUiP organizuje dwa pierwsze cykliczne biegi uliczne w maju I Bieg o Puchar Prezydenta Miasta oraz w sierpniu I Bieg w Rocznicę Porozumień Jastrzębskich.  W 1992 roku Stefan Kalinowski otrzymuje dyplom PZLA „ Za wzorową organizacje oraz popularyzację biegów w Polsce” Powstaje Klub Biegacza MOSTiR Jastrzębie, które pod wodzą Stefana Kalinowskiego i Jana Tyńca w 1995 roku zdobywają Puchar Polski w biegach przełajowych. W tym samym roku mistrzostwo Polski młodzików w biegach przełajowych zdobywa Patryk Szwajnoch podopieczny głównie trenera Kalinowskiego ( późniejszy rekordzista i reprezentant Polski). Klub w latach 90 melduje się na podium w klasyfikacji medalowej w wielu imprezach min, w przełajowych mistrzostwach śląska czy bardzo popularnych w latach 90 cyklu biegów o Paterę Trybuny Śląskiej a następnie Dziennika Zachodniego.  Był trenerem min. Patryka Szwajnocha, Jakuba Staśkiewicza, Jerzego Zawieruchy, Magdaleny Polko, Sylwii i Marcina Bieleckich, Barbary Grumuły, Piotra Stachonia, Magdaleny i Mileny Madej, Katarzyny i Rafała Zielińskich, Pawła Czyża, Adriana, Dawida, Agnieszki, Przemka Kołodziej, Neblik Agnieszki, Andrzeja Grzonki, Damiana Brodowskiego, Jarosława Perczyńskiego, Pawła Wiącka, Grzegorza Jagieły, Zbigniewa Wapińskiego, Łukasza Wszołka, Radosława Trawińskiego, Mirosława Wójcika, Renaty i Marty Rakowskich...


Mariusz Matuszewski

Mariusz Matuszewski dołącza do Klubu Biegacza MOSiR Jastrzębie w 1997 roku zostając podopiecznym Jana Tyńca. W 2001 roku przejął klub pod swoje skrzydła zostając głównym trenerem pełniąc ją do końca stycznia 2005 roku. W tym czasie zaczyna pomagać mu w prowadzeniu klubu Jakub Staśkiewicz.  Łączył pracę trenera i czynnego zawodnika. Uczestniczył w Mistrzostwach Świata w biegach górskich w 2004 roku, które odbyły się we Włoszech. Reprezentant Kraju, Medalista Mistrzostw Śląska oraz wielu biegów ulicznych. Rekordzista klubu w biegach średnich. Trenował wielu wspaniałych zawodników min. Suwaj Anetę, Damiana Mikołowicza, Pisarek Grzegorz, sukcesy za jego kadencji odnosili również Maron Tomasz i Tadeusz, Paweł Spyrka czy Marcin Zawierucha.


Teodor Sikora

Swoją karierę rozpoczął w wieku 54 lat. Efektem tego było poznanie Stefana Kalinowskiego za namową którego zaczął startować w biegach ulicznych. Wkrótce poznał Jana Tyńca który wspierał go swoimi radami. Nestor jastrzębskiej lekkoatletyki, szanowany, podziwiany i godny naśladowania. W wieku 62 lat przebiegł w ciągu roku 3235km. Halowy Mistrz Polski Weteranów na 1000m i 3000m oraz wicemistrz na 400m. Do końca swoich dni związany w Klubem Biegacz MOSiR Jastrzębie. Odszedł 10 sierpnia 2019 roku.

Artykuł o Teodorze Sikora "Ze sportem przez życie"

Sponsor

serwisu online

Logo Data Quest